У столиці кожен місяць відкривається безліч закладів, які пропонують киянам страви різних видів кухні. Людей вже не здивуєш поживними хінкалі, пастою з морепродуктами або солодкими ролами.
Vgorode вирішив довідатися, де в Києві можна спробувати екзотичні страви і як вони виглядають.
Смажені личинки зофобаса
В одному з китайських закладів столиці відвідувачам пропонують скуштувати смажені личинки зофобаса. Їх подають в кунжуті і з гострим соусом.
Зофобасом називають чорного жука, чиї личинки зазвичай використовують для корму домашньої птиці. Родом ця комаха з Центральної Америки і північних регіонів Південної Америки
На смак цей «делікатес» як звичайні сухарики. Але, за словами дієтологів, у смажених личинках зофобаса багато користі з-за великої кількості білка.
Де спробувати: «Китайський привіт», 60 гривень.
Бичачі хвости
Бичачі хвости — одне з знаменитих іспанських страв. Для правильного приготування їх необхідно повільно протушкувати на вогні.
За словами кухарів, бичачі хвости мають унікальну текстуру і насичений смак.
Згідно з розповідями, багато років тому трофейні бичачі хвости готували для пікадорів — вершників зі списами, які дражнили биків на початку кориди.
Де спробувати: «Mur Mur», фірмовий бургер з бичачими хвостами,195 гривень.
Смажені цвіркуни
Коники — традиційне блюдо країн, де активно їдять комах. На Близькому Сході їх варять у солоній воді, а потім сушать на сонці, в Китаї їх нанизують на шпажки, як шашлички. В Уганді коників додають в супи, а в Мексиці з коників готують гуакамоле — пюре з авокадо і спецій.
В одному з київських закладів, їх просто подають гарячими. Деякі кажуть, що цвіркуни нагадують за смаком насіння, інші сміливо вживають їх до пива. У будь-якому випадку, не спробуєш — не дізнаєшся.
Де спробувати: «Китайський привіт», 60 гривень.
Бичачі яйця
Любителям чогось незвичайного і при цьому смачного точно сподобається ця позиція в меню. Бичачі яйця м’які та ніжні на смак, а ще дуже корисні з-за великої кількості білка. Готувати їх коштувати дуже обережно, інакше страва може стати жорстким.
Також в Києві можна спробувати не тільки бичачі яйця, але і баранячі. Їх зазвичай тушкують з овочами і великою кількістю приправ.
Де спробувати: «Глечик», баранячі яйця, смажені з овочами, 178 грн.
Медуза
Так-так, ви не помилилися, медуз дійсно можна їсти.
У світі існує лише декілька видів їстівних медуз, які мало де готують. Але спробувати такий делікатес кияни можуть в кількох закладах.
Особливо смачними вважаються мариновані медузи, яких подають з кунжутом і соєвим соусом.
Де спробувати: «BAO», салат з медузою (539 гривень).
Повідомляє Вгороде