Рубрики
События

Штучна шкіра, вода з крана і електромашини: 8 еко-міфів, в які ми всі віримо

Користуватися паперовими пакетами, мас-маркет з пластику, купити електрокар, відмовитися від поліетилену — це дійсно допоможе екології чи це лише данина трендам?

Vgorode вирішив розвінчати міфи про еко-стиль життя, а також розібратися, як дійсно стати більш еко-усвідомленим.


Міф №1: Паперові пакети замість поліетиленових


Паперові пакети на перший погляд здаються непоганою альтернативою поліетиленовим. Адже папір здатна перегнивати в природних умовах. Однак, якщо розібратися, з такими еко-пакетами не все так райдужно. На виробництво паперу витрачається первинна деревина і, хоч це і відновлюваний ресурс, витрачати його на пакети нераціонально. До того ж виробництво вимагає великих витрат електроенергії і води. І найголовніше: в результаті виробництва паперу утворюється велика кількість токсичних стічних вод.

Як показує практика, паперовий пакет можна використовувати тільки пару раз, особливо якщо потрапити з ним під дощ — він неміцний. Якщо вам попався паперовий пакет, який не рветься, швидше за все в нього додали пластикові елементи.

В якості альтернативи найкраще купити авоську і мішечки з органічної бавовни. У них можна складати овочі, фрукти, горішки, крупи, хліб. Для вологих продуктів є металеві контейнери, а також спеціальні мішечки для заморозки.


Міф №2: Сортування сміття вирішить всі проблеми


Дійсно таким чином можна дати другу і третю життя відходам, які можуть стати сировиною для нової продукції. Але якщо розібратися, то сортування — це лише інструмент у боротьбі з надлишковим виробництвом. Вона не вирішує проблему на 100%, а лише її пригальмовує. Більшість видів сировини недовговічні, вони втрачають свою міцність (виняток — скло і метал, при переробці вони не втрачають своїх якостей), тому така сировина не можна переробляти нескінченну кількість разів.

Наприклад, целюлозні волокна можуть бути використані 3-6 разів. Це означає, що процес повторного виробництва необхідно включати нові волокна. Теж саме відбувається з пластиком. В залежності від виду і щільності, такий матеріал можна піддати переробці від 6 до 16 разів. Виходить, рано чи пізно такі речі відправляться на смітник, хочемо ми того чи ні. Тому замість того, щоб боротися з наслідками, важливо їх попереджати. Уникати імпульсивних покупок і користуватися тим, що є як можна довше.


Міф №3: Маркування ECO означає органічність товару


Насправді складно сказати продукт екологічний, не протестувавши його, наприклад, в лабораторіях. Екологічність не закінчується на упаковці. Існує багато різних критеріїв, які вказують на екологічність продукції, починаючи від технологічної складової (в яких умовах вирощувалась сировина для вашого одягу) і складу продукції, закінчуючи логістикою та упаковкою.

Для кожного виду продукції є своя сертифікація. Ecocert, наприклад, сертифікує косметичні засоби, що мають у своєму складі більше 95% натуральних інгредієнтів рослинного походження. Стандарт ICEA спочатку був створений виключно для продукції харчової галузі, але пізніше поширився і на інші organic-товари. Існує ще багато різних видів сертифікації: Cruelty-free, Fair Trade, GOTS, Nordic Ecolabel, FSC, евролист, які все частіше з’являються на упаковці. Однак всі види не запам’ятаєш, крім того, багато бренди використовують власну придуману маркування, якої насправді не існує. Тому іноді, щоб дізнатися не вигаданий знак зображений на етикетці, краще всього скористатися гуглом.


Міф №4: Екошкіра краще, ніж натуральна шкіра


Вироби з популярного замінника тваринної шкіри можна зустріти вже майже у всіх магазинах. Хтось може подумати, що це шкіра з ананасових листя або евкаліпта, але немає. Це просто штучна шкіра, яка зроблена без використання PVC (токсичний матеріал, який складно утилізувати).

Оскільки використання натуральної шкіри неможливо в окремих випадках, винайшли більш економний і недорогий замінник. Технологічний процес виготовлення екошкіра полягає в тому, що на бавовняну або поліефірну тканину наноситься шар поліуретану з мікропорами. Він утворює плівку, яка володіє високою міцністю і морозостійкістю. На цьому плюси закінчуються. Якщо натуральну шкіру використовувати негуманно, то використовувати екошкіру — неекологічно.


Міф №5: Електромобілі — порятунок для повітря


Нещодавно експерти з норвезького науково-технічного університету довели, що електрокари можуть забруднювати повітря навіть більше, ніж звичайні автомобілі. Вони завдають значної шкоди як при виробництві, так і по закінченні терміну служби, адже батареї для них потрібно міняти раз в 3-5 років, тим самим збільшуючи кількість викидів і посилюючи парниковий ефект.

Плюс до всього енергія, від якої заряджається електромобіль не береться з повітря. Часто для цього використовують традиційні виробничі ланцюжки і невідновлювані енергоресурси (електроенергія надходить від тих же вугільних електростанцій). Залишається тільки сподіватися, що з часом компанії повністю перейдуть на альтернативні види енергетики і знайдуть більш екологічні варіанти утилізації акумуляторів.


Міф №6: Купувати одяг у мас-маркеті з переробленого пластику екологічно


Хтось вважає тканина з перероблених pet-пляшок або «океанічного пластику» екологічною, але слід враховувати, що на переробку також витрачається енергія, вода та інші ресурси. В ідеалі, потрібно зменшити кількість речей, які купуються в мас-маркеті, навіть тих, що зроблені з recycled поліестеру.

Загалом, можна виділити 10 пунктів, які справді говорять про екологічність товарів:

— екологічно чисті і довговічні матеріали, наприклад, органічні (льон, бавовна), тканини з конопель і кропиви, бамбук, tencel (евкаліпт), ingeo (на основі цукрового очерету),

— раціональне виробництво,

— мінімальні викиди,

— локальність виробництва,

— справедливі умови праці,

— відмова від тестування на тваринах,

— прозорі виробничі та бізнес-процеси,

— можливість повторного використання,

— висока якість,

— чесна цінова політика.


Міф №7: Вимикаючи воду і світло я нічого не зміню


Внести свій внесок у збереження навколишнього середовища під силу будь-якій людині. Для цього зовсім не обов’язково жертвувати гроші або відмовлятися від м’яса. Для початку достатньо відмовитися від паперових рекламних листівок, вимикати на ніч комп’ютер вимикати світло, виходячи з кімнати, і швидше закривати кран. Поступово більш розумне і усвідомлена поведінка повинно увійти у звичку.


Міф №8: Энергосбережающие лампи безпечні для природи


Дорогі аналоги звичайних ламп покликані скоротити споживання енергоресурсів та знизити кількість шкідливих викидів. Такі лампи дійсно економлять до 80% електрики, однак деякі вчені вважають, що ці прилади негативно впливають на деякі види тварин і можуть бути причиною виникнення раку грудей.

Енергозберігаючі лампи містять ртуть, тому належать до категорії небезпечних відходів. Ці освітлювальні прилади вимагають особливої утилізації — їх можна просто викинути в сміттєве відро. Але найчастіше вони опиняються на смітниках разом з іншими побутовими відходами. В результаті містяться у приладах ртуть і фосфор потрапляють в грунт. Це не означає, що потрібно відмовитися від енергоефективних аналогів. Головне правило — після закінчення строку служби не утилізувати їх разом з іншим сміттям. Адреси пунктів прийому можна подивитися тут.

Обговорити цю новину можна на нашій сторінці в Facebook.

Читай всі новини в нашому каналі Telegram, Viber або в Twitter.

Повідомляє Вгороде