В Україні з 1 квітня стартує другий етап медичної реформи. В українців виникає багато питань у зв’язку з нововведеннями: перелік безкоштовних послуг, умови приїзду швидкої допомоги та багато іншого.
Vgorode вирішив розібратися, до чого варто готуватися українцям у рамках медреформи.
У чому суть
З першого квітня в Україні буде введена Програма медичних гарантій. Вона складається з шести видів медичної допомоги: первинної, спеціалізованої амбулаторної, госпітальної, екстреної, паліативної та реабілітації, а також реімбурсації лікарських засобів.
По суті, принцип «гроші йдуть за пацієнтом» запрацює на всіх рівнях медичної допомоги. Це означає, що Національна служба здоров’я України буде перераховувати лікарням гроші за надані медичні послуги пацієнтам.
Для українських пацієнтів це означає, що медпослуги вже сплачені податками, а держава перераховує гроші в лікарню безпосередньо.
Про безкоштовні послуги
Щоб послуги були безкоштовними, пацієнт повинен дотримуватися певні правила.
Наприклад, якщо українець прийде до невропатолога без напрямку, то в лікарні мають право виставити пацієнту рахунок за консультацію. Щоб прийти безкоштовно, слід отримати направлення у сімейного лікаря, з яким підписана декларація. Без направлення безкоштовно можна буде прийти до акушера-гінеколога, педіатра, психіатра, нарколога.
Таким чином, декларація з 2020 року стає доступом до безкоштовної медицини. Зазначимо, що для отримання екстреної допомоги декларація не потрібна.
Які медичні послуги будуть безкоштовними
У Моз опублікували перелік безкоштовних медичних послуг, на них в держбюджеті виділено 72 мільярди гривень.
Пріоритетними медичними напрямками на поточний рік стали: лікування гострого інфаркту та інсульту, родова допомога, ведення недоношених дітей, а також рання діагностика онкології.
Безкоштовна медична допомога при інфаркті або інсульті:
- Діагностичні процедури (комп’ютерна томографія (КТ), магнітно-резонансна томографія (МРТ), ангіографія, екстрені лабораторні дослідження).
- Тромболітична терапія при інсульті, стентування при інфаркті.
- Цілодобовий моніторинг пацієнта в реанімації.
- Реабілітаційна допомога в гострому періоді.
Медична допомога при пологах і після них
- Пологи фізіологічним шляхом.
- Ургентне (екстрене), планове кесарів розтин.
- Моніторинг стану жінки і дитини.
- Знеболювання при пологах.
- Лабораторні та інструментальні обстеження породіль.
- Інтенсивна терапія у випадку виникнення ускладнень.
- Реанімація та стабілізація новонароджених.
- Вакцинація.
- Метаболічний скринінг новонароджених (аналіз крові з п’ятки на генетичні захворювання).
- Консультація по грудному вигодовуванню і післяпологовий контрацепції.
Безкоштовна допомога для дітей, народжених передчасно
- Інтенсивна терапія.
- Підтримка дихання.
- Цілодобове парентеральне харчування.
- Цілодобове бактеріологічне, рентгенологічне, ультразвукове обстеження.
- Вакцинація та метаболічний скринінг у новонароджених.
- Медичні послуги для ранньої діагностики онкозахворювань
- Мамографія.
- Гістероскопія.
- Езофагогастродуоденоскопія.
- Колоноскопія.
- Цистоскопія.
- Бронхоскопія.
Для зниження тенденцій захворювання раком почнуть проводити безкоштовні ендоскопічні обстеження, спрямовані на ранню діагностику онкологічних захворювань. У гарантований пакет безкоштовних обстежень входить: мамографія, гістероскопія, езофагогастродуоденоскопія, колоноскопія, цистоскопія і бронхоскопія.
Додаткові послуги
А ось за послуги, які не входять в перелік безкоштовних, доведеться доплачувати. Наприклад, українцям доведеться оплачувати самостійно стоматологію, якщо це не термінова допомога і пацієнт — не дитина. Також потрібно буде заплатити і за гарантовано безкоштовні послуги, якщо пацієнти не підписали декларацію з сімейним лікарем або не отримали напрямку.
— Українець з власної кишені може платити за офіційним прайсом лікарні за немедичні послуги, сервісні. Наприклад, знову-таки на пологах . За пологи все необхідне оплатила Національна служба здоров’я, але, якщо породілля хоче палату підвищеного комфорту або більш якісне харчування, — це може бути офіційним прайсом у лікарні , — розповіла голова відділу комунікацій Нацслужбы здоров’я України Тетяна Бойко.
Якщо в лікарні натякнуть на оплату або видадуть список того, що треба докупити – потрібно телефонувати на гарячу лінію НСЗУ 1677
Швидка допомога
В Україні в результаті медичної реформи швидка допомога буде розділена на екстрену і невідкладну.
Коли не приїде швидка
До категорії екстрених належать звернення пацієнта, стан якого не є невідкладним і супроводжується:
- раптовим підвищенням температури тіла з кашлем, нежиттю, болем у горлі;
- головним болем, запамороченням, слабкістю;
- болем у попереку, суглобах (радикуліт, остеохондроз, артрит, артроз тощо);
- підвищенням артеріального тиску;
- больовим синдромом у онкологічних хворих;
- алкогольним, наркотичним, токсичним абстинентним синдромом;
Якщо стан обумовлено загостренням хронічних захворювань у пацієнтів, які перебувають під наглядом сімейного або дільничного лікаря з приводу:
- гіпертонічної хвороби;
- виразки шлунка і дванадцятипалої кишки;
- хронічного запалення печінки, жовчного міхура, кишечника, хвороби нирок, суглобів
Коли приїде швидка
Лікарі можуть приїхати на виклик, якщо у людини спостерігається:
- непритомність;
- судоми;
- раптовий розлад дихання;
- раптовий біль в області серця;
- блювання кров’ю;
- гострий біль у черевній порожнині;
- зовнішня кровотеча;
- ознаки гострих інфекційних захворювань;
- гострі психічні розлади, що загрожують життю і здоров’ю пацієнта та/або інших осіб.
А що з ліками
Фінансування програми «Доступні ліки» обіцяють збільшити вдвічі.
Національна служба здоров’я розрахувала тарифи, за якими буде платити медикам за лікування українців. Медикаменти не включили в тарифи, оскільки вони фінансуються окремо. Лікарні будуть отримувати препарати як і раніше. Міністерство охорони здоров’я централізовано закуповує ліки за держпрограмами і передає в регіони, а потім вони розподіляються в медустанови.
Національний перелік ліків включає 427 препаратів, які потрібні для першочергових потреб медичної допомоги з доведеною ефективністю. У список входять препарати, починаючи від анестетиків (лідокаїн, морфін і т. д.) і знеболюючих, таких, як парацетамол, до протиінфекційних препаратів (оксамнихин, цефтріаксон та інші) і гормонів (гідрокортизон, тамоксифен і інші).
Зазначимо, що список розроблений на основі Орієнтовного переліку основних лікарських засобів Всесвітньої організації охорони здоров’я. Ці ліки повинні видавати в лікарнях безкоштовно. Наявність ліків у лікарні також можна перевірити.
Як дізнатися, які ліки є у лікарні
Наявність всіх ліків можна перевірити онлайн, оскільки Моз ще в 2016 році зобов’язав лікарні публікувати інформацію про кількість препаратів на сайтах. Якщо у медустанови немає свого сайту, то інформація про медикаменти повинна бути на сайтах міста та облдержадміністрації.
Якщо лікар попросить купити препарат для лікування, то пацієнт може перевірити, чи входить це ліки в Національний перелік (якщо так, то платити за нього немає необхідності). Це можна зробити на сайті «Ліки контроль».
Залишки препаратів по лікарнях можна подивитися на порталі «Е-ліки».
Якщо лікар призначив вам препарат з Національного переліку, а в лікарні такого немає, то необхідно писати скаргу на ім’я головного лікаря, а також в департамент охорони здоров’я свого міста або області.
Повідомляє Вгороде