Рубрики
События

Місто на карантині, передача від людини до людини і відсутність вакцини: чого чекати українцям від вірусної загрози з Китаю

Природа майже щороку любить підносити людству сюрпризи у вигляді нових вірусів. За останній час їх було чимало: свинячий грип, пташиний грип, H1N1 і інші. На жаль, наостанок 2019 рік "нагородив" світове співтовариство новим викликом — коронавірусів 2019 nCOV. Хвороба поставила на вуха Всесвітню організацію охорони здоров'я, через неї вже закрили на карантин багатотисячні провінцію Ухань в Китаї, а вакцини від 2019 nCOV найближчим часом не передбачається.

Vgorode зібрав всю наявну на даний момент інформацію про страшний коронавірус і способах боротьби з ним.


Що таке коронавірус


В першу чергу — це зоонозних інфекція. Тобто в першу чергу вони вражають саме тварин: пальмових цевет, кажанів, навіть кобр. Коронавіруси також РНК-віруси через це вони часто мутують і швидко змінюються, в тому числі стають небезпечними для людей.

Працює вірус таким принципом: у нього є щось на зразок оболонки з шипами або ворсинками. Це дозволяє йому чіплятися до клітин. Далі він використовує їх як якусь "фабрику" для свого відтворення. Нові віруси заражають нову клітку, і процес повторюється. Свою назву — коронавірус — отримали іенно через ворсинок на оболонці. Адже за формою вони нагадують сонячну корону під час затемнення.

Такі коронавіруси вперше були ідентифіковані в середині 1960-х років. Разом з новим штамом коронавируса, який зараз активно поширюється в Китаї та інших країнах, їх існує вже сім.

Приклади коронавірусів, які вражають людей: SARS-CoV (Severe Acute Respiratory Syndrome або важкий гострий респіраторний синдром) і MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome — близькосхідний респіраторний синдром).

SARS-CoV вперше виявили в Китаї в листопаді 2002 року. Хвороба поширилася в країни Північної і Південної Америки, Європи та Азії, викликавши в 2002-2003 роках глобальну спалах. Фахівці зафіксували понад 8 тисяч випадків інфікування. 774 людини загинули.

Спалах почалася із зараженої пальмовою цевети — китайського делікатесу. Поширення вірусу зупинили завдяки карантинним заходам. Тоді навіть медики не могли покинути лікарню, куди надходили нові хворі. З 2004 року повідомлення про випадки хвороби, викликаних цим вірусом не надходили.

Перший випадок зараження MERS-CoV стався в 2012 році в Саудівській Аравії. З тих пір повідомлення про зараження ним надходили з 25 країн. У більшості хворих були симптоми гострого респіраторного захворювання: лихоманка, кашель і задишка. У порівнянні з SARS-CoV він не так легко передавався від людини до людини. Однак головна небезпека його була в тому, що MERS-CoV мав значно вищу летальність: близько 35% з двох з половиною тисяч заражених, померли.


Як з'явився коронавірус 2019 nCOV


У грудні 2019 роки (звідси і назва вірусу) в китайському місті Ухань зафіксували спалах пневмонії, викликану невідомим збудником. 31 грудня китайська влада повідомила вже про 44 пацієнтах. 11 з них були у важкому стані.

Багато заражені працювали або відвідували ринок в Ухані. Китайські продуктові ринки, так звані wet markets (мокрі ринки) — це скупчення живих і убитих тварин, птахів. Там працює безліч людей, а подивитися на wet markets приїжджає більше кількість туристів. Все це створює майже ідеальні умови для поширення вірусу.


Поширення 2019 nCOV


На даний момент медики зафіксували 570 випадків зараження. 17 людей загинули. Насправді кількість заражених вірусом може бути набагато більше. Люди з легкими симптомами не часто звертаються за медичною допомогою. Передачу вірусу від людини до людини підтвердила національна комісія з охорони здоров'я Китаю. Крім того, існує ризик подальшого мутації вірусу.

Варто також визнати, більшість загиблих людей були похилого віку. У багатьох з них були інші захворювання, такі як цироз печінки, гіпертонія, цукровий діабет або хвороба Паркінсона.

Нещодавно стало відомо, що в США зафіксували перший випадок інфікування 2019 nCOV. На даний момент пацієнт знаходиться в штаті Вашингтон. 15 січня він повернувся з китайського міста Ухань. Чоловік відчув нездужання і звернувся до медиків. Аналізи показали у нього пневмонію, викликану новим типом коронавируса. На даний момент лікарі оцінюють його стан як добрий.

Всього ж за останній тиждень кількість інфікованих збільшилася втричі. Спалахи були виявлені в 13 провінціях Китаю, а також муніципалітетах Пекін, Шанхай, Чунцин і Тяньцзінь. Крім США, інфікування новим вірусом підтвердили і в інших країнах — в Таїланді, Південній Кореї, Тайвані, Японії та Росії.

Ситуація ускладнюється тим, що незабаром в Китаї почнеться святкування в національного нового року. В цей час країну відвідують сотні мільйонів туристів.


Що зараз в Китаї


На даний момент Ухань закритий для виїзду, в ньому припинив працювати громадський транспорт. Населення мегаполісу становить близько 11 мільйонів чоловік.

Зараз місто ізольований від решти Китаю. ЗМІ повідомляють що місцеві жителі скуповують продукти і закриваються в своїх квартирах, щоб не контактувати із зараженими. Навіть таксі працює з перебоями.

— Місто закрили для в'їзду і виїзду. Всі способи пересування заблоковані. Я позавчора виходила на вулицю, щоб забрати у кур'єра замовлені фрукти і не зустріла жодної людини. А це було в 7 вечора, — повідомляє місцева мешканка.

Другим містом, де ввели карантин став Хуанганг.

Авіарейси з Китаю перенаправляють в аеропорти, де запроваджено контроль температури тіла прибулих пасажирів. Однак вже були випадки, коли люди пили жарознижуючі препарати, таким чином обходячи карантин.

Що в Україні

В Україні також стурбовані ситуацією з новим коронавірусів. Спенціалісти лабораторного центру Міністерства охорони здоров'я будуть зустрічати літаки з Китаю.

Вони будуть питати пасажирів і членів екіпажу про їхнє самопочуття.

— Прямого авіасполучення з китайським Ухань у України немає, але є з Китаєм. Сьогодні о 13:00 прибув літак з міста Санья, і санітарними підрозділами лабораторного центру Міністерства охорони здоров'я було проведено прийом цього літака, — заявив нендіректор Центру громадського здоров'я Ігор Кузин.

Він також додав, що ніяких додаткових засобів догляду за пасажирами вводити не будуть.

— Таким чином, кожен день санітарно-карантинні підрозділи будуть зустрічати спільно з Держприкордонслужбою літаки, які мають пряме сполучення з Китаєм, — підкреслив Кузін.


Кого заражає і чи є вакцина


На даний момент експерти вважають, що зараження найбільше схильні люди зі слабким імунітетом.

Основне занепокоєння вчених викликає діапазон симптомів: у деяких легкі симптоми, інші ж переносять хворобу дуже важко. Це ускладнює підрахунок реальної кількості заражених і швидкості передачі вірусу від людини до людини.

На даний момент ніякої вакцини від вірусу немає. За найоптимістичнішими прогнозами вона буде готова тільки через півроку-рік. На даний момент лікування спрямоване лише на зменшення тяжкості симптомів.


як боротися


Щоб не заразитися 2019 nCOV слід:

 • Чи не чіпати тварин і товари тваринного походження, а також не контактувати з бродячими тваринами, сміттям;
 • Регулярно мити руки;
 • Добре проварювати м'ясо і яйця перед вживанням в їжу;
 • Триматися подалі від людей, які кашляють і чхають;
 • Часто і ретельно мити руки милом і водою;
 • Не торкатися брудними руками очей, носа або рота.

Щоб не заразити інших, якщо у вас симптоми ГРВІ, потрібно:

 • Залишитися вдома, якщо захворіли;
 • Уникати тісного контакту з іншими людьми;
 • Прикривати рот і ніс серветками під час кашлю та чхання, а після ретельно вимивати руки;
 • Провітрювати приміщення і дезінфікувати поверхні.

Якщо ви зоні поширення 2019 nCOV то:

 • Ретельно мийте руки;
 • Не ходіть на ринки, де продають тварин і птахів;
 • Чи не відвідуйте хворих;
 • Зверніться до лікаря у разі появи кашлю, лихоманки або труднощів з диханням;
 • Телефонуйте заздалегідь, перш ніж їхати в лікарню.

Обговорити цю новину можна на нашій сторінці в Facebook .

Всі новини доступні в нашому каналі Telegram , Viber або в Twitter .

Повідомляє Вгороде