Рубрики
События

Гуляти в лісі і купувати меблі: які звички українців можуть врятувати дерева

Щорічно в Україні вирубують понад 40 000 гектарів лісу. В інтернеті не складно знайти супутникові фото, які показують як лисіють Карпати і Полісся. Якась частина лісу йде на експорт, а якась — на виготовлення офісного паперу, паперових рушників, посуду, книг, серветок, сірників.

Найприкріше, що більшість з цих речей є одноразовими і бездумно викидаються в сміття майже відразу. З одного боку дерево — це органіка і може розкладеться за кілька років, але з серветками, паперової посудом і рушниками зовсім не так.

У зв'язку з цим, екологи вже не один рік закликають почати жити за принципом розумного споживання. Адже навіщо, наприклад, кожен день витирати руки паперовими рушниками і серветками, якщо можна використовувати багаторазові тканинні рушники і прати їх? Плюс до всього, дерева, як відомо, наш кисень, будинок для тварин, а також утримує фактор багатьох кліматичних катастроф.

Vgorode вирішив розібратися які звички можна змінити в собі вже сьогодні, для економії паперу, а також для того, щоб врятувати наш ліс завтра.


Термочашка замість паперового стаканчика


Купуючи гарячі напої "з собою", паперовими стаканчиками використовуються найчастіше тільки раз. Як ми раніше розповідали , насправді вони складаються не тільки з паперу. Щоб стаканчик НЕ розмокнув, його покривають спеціальною полістиролова плівкою, тому переробити їх можна тільки на спеціальних заводах, яких в Україні немає.

У Британії, де такі заводи діють, за день використовують сім мільйонів паперових стаканчиків і 1% з них потрапляє на переробку. У деяких країнах через стандартів харчової безпеки паперовий стаканчик не може містити більше 10% переробленої сировини, а тому для виготовлення потребує нової деревної сировини.

За приблизними підрахунками, відмова від паперових стаканчиків співробітниками офісу, в якому працює близько 50 осіб, дозволить рятувати більше одного дерева в рік.

Що робити: Використовуйте багаторазову посуд будинку, в офісі. Кава і чай "з собою" можна попросити заварити в термочашку. Деякі заклад вже навіть роблять за це знижку.


Сортувати сміття і переробляти папір


Для того, щоб отримати тонну маси, з якої виготовляється офісний папір, потрібно зрубати 4 тонни деревини. Залежно від розмірів самого дерева і можливостям виробництва ця цифра, приблизно, дорівнює кільком побудованим деревам. Виробництво ж переробленого паперу вимагає вдвічі менше сировини. Тобто на 1 тонну паперової маси треба всього 2 тонни макулатури.

Україна імпортує більше 200 000 тонн макулатури щорічно, ціна на яку може досягати 200 доларів США за тонну. Але в той же час велика частина нашої використаного паперу потрапляє на звалища, тим самим викликає забруднення навколишнього середовища і ще більшу вирубку лісів.

Що робити: Чи не викидайте папір в смітник. Почніть, наприклад, з сортування з коробкою, нехай вона стоїть поруч з вашим столом або принтером. У Києві майже в кожному районі є пункти прийому макулатури.

Яна Гранковська

Яна Гранковська "Папір. Від народження до смерті"


Обмінюватися речами і книгами


Не тільки в Україні, а й в усьому світі зараз існує проблема, що ми суспільство споживання. Купуємо більше речей, ніж нам насправді треба. Старі меблі, книги, якими ви вже не користуєтеся, не обов'язково викидати на смітник або залишати біля сміттєвих баків. Є багато способів дати таким речам "друге життя". Виробництво нових речей безпосередньо впливає на вирубку лісів, а їх повторне використання — важливий внесок у зменшення обсягів. Цей принцип працює і у зворотному напрямку — по можливості використовуйте старі речі, а не купуйте нові.

Що робити: Обмінюйся речами з друзями, беріть участь в барахолках, буккросинг (обмін книгами), продавайте і купуйте речі на секонд-хенді.


Уникати зайвої друку на папері


З одного дуба можна отримати приблизно 17 пачок паперу, в кожній по 500 аркушів. Пам'ятайте про це, коли будете щось друкувати і задумайтеся чи дійсно є в цьому потреба.

У світі більше половини паперової продукції виробляють з переробленого паперу або картону. Це може бути офісний, пакувальний, туалетний папір — його легко визначити за відповідним маркуванням на упаковці, а якщо він не вибілений — по сірим кольором.

Що робити: Хоч Україна поки що не пішла від бюрократії, але деякими паперами вже точно знайдуться хороші замінники: електронні квитки замість паперових, друк на чернетках, електронні версії видань замість паперових — все це дає можливість значно зменшити використання паперу.


Гуляючи в парках і лісах — фіксувати порушення


Прогулянки в лісі, в парках і особливо поїздки в Карпати дозволяють сприйняти і зрозуміти поняття вирубки лісів не як абстрактне поняття, віддалене від життя городян, а як реальну проблему, яка вимагає конкретних дій від кожного.

У прогулянках є і практичний аспект — тільки так можна помітити порушення при вирубці і, можливо, вберегти улюблене місце для відпочинку. Чим більше городян відвідують ліс — тим менше шансів, що його незаконно зрубають. Киянам пощастило — навколо міста таких місць вистачає.

ЯК: для фіксації порушення досить зробити фотографії на смартфон, включивши геолокацію, якщо вона, звичайно, буде ловити. Сміття, вирубки, лисі території — фотографуйте і надсилайте до правоохоронних органів або публікуйте в "Лісова варта" (проект WWF Україна) — Facebook.


Зменшити споживання м'яса і тваринних продуктів


Як не дивно, але дерева і тваринні продукти пов'язані між собою. Адже більшість вирубок лісів проводяться не для отримання деревини, а щоб просто звільнити площі для сільськогосподарських потреб. Високий попит на м'ясо, м'ясопродукти та молочні продукти стимулює розширення площі для пасовищ і вирощування кормів за рахунок вирубки лісів. Ланцюг виробництва м'яса вимагає також і інші природні ресурси — енергію, воду. Для прикладу, у 2013 році в Радомишльському районі Житомирської області було вирубано кілька гектарів лісу для розчищення території під лінію електропередач.

Зменшення кількості спожитого м'яса на 25% дозволило б удвічі зменшити площі, необхідні для вирощування харчових рослинних культур. Тому, наприклад, близько половини (46,8%) вегетаріанців в Німеччині мотивують відмову від продуктів тваринного походження турботою про навколишнє середовище.

Що робити: Більш усвідомлено ставиться до прийому їжі. При можливості, якщо не хочеться відмовлятися від м'яса на зовсім, намагайтеся уникати зайвого бургера, стейка чи інших страв, що містять продукти тваринного походження.


Купувати сертифіковану меблі


FSC — це міжнародна система добровільної сертифікації підприємств, які займаються заготівлею або обробкою деревини. Стандарт FSC, яким повинен керуватися підприємство в своїй роботі — найменший негативний вплив на навколишнє середовище, в тому числі і шляхом відмови від вирубки найцінніших з природоохоронної точки зору дерев (лісів). Товари, виготовлені з деревини, відповідної сертифікації FSC, отримують спеціальне маркування. Купівля продукції зі знаком FSC вносить важливий внесок в збереження і стале використання лісами.

Що робити: Купуйте товари з логотипом FSC. Якщо загугли, то ви здивуєтеся як багато магазинів продають таку продукцію в Україні. До того ж, є приємні ціни.

Обговорити цю новину можна на нашій сторінці в Facebook .

Всі новини доступні в нашому каналі Telegram , Viber або в Twitter .

Повідомляє Вгороде