Рубрики
Досуг и еда

Старий Новий рік: як сучасно, але і автентично провести свято

Коли здається, що зимові свята вже минули, не варто забувати про Старий Новий рік (з 13 на 14 січня) і дати собі можливість ще трохи розслабитися. Свято відзначає більшість країн, церква яких продовжує користуватися календарем "старого стилю" (Юліанський).

Vgorode вирішив дізнатися про всі традиції Старого Нового року та омолодити їх, щоб нікому не було нудно або сумно, якщо немає часу на гучні святкування.


Обряди і традиції


Перша: У це свято за великим столом збирається вся родина. На відміну від Святвечора, всі страви готуються ситні, на столі обов'язково має бути кутя, різноманітні випічки і частування. Саме багатий стіл дарує цьому вечору назву Щедрого.

Наш варіант: Якщо всією сім'єю у вас зібратися не виходить, пропонуємо приготувати вечерю, прикрасити стіл і запросити друзів.

Друга: Після святкової вечері прийнято відвідувати сусідів, попросивши прощення за можливі образи, щоб провести рік в дружбі і злагоді. Звичайно, перш ніж відправитися до знайомих, зробіть це і в колі сім'ї.

Наш варіант: Якщо зі своїми сусідами ви не знайомі, можна обдзвонити своїх рідних і поговорити з ними.

Третя: 13 січня, згідно з церковним календарем, вважається днем пам'яті преподобної Меланії (Маланки, Меланки), що передує дню святого Василія Великого (14 січня). За повір'ями, змінюючи один одного, вони зійшлися і одружилися. Саме в цей період хлопці можуть відправитися до батьків дівчини, яку хочуть взяти в дружини, за благословенням.

Також в цей день прийнято переодягатися в тварин і фольклорних персонажів. Один холостий хлопець переодягається в жіноче плаття і стає Маланкою, а дівчина або жінка — в чоловічий одяг, як образ Василя. Серед дійових осіб — дід, баба, циган, циганка, коза, рис. У масках і костюмах щедрувальників ходять від хати до хати і веселять перехожих танцями і жартами.

Наш варіант: На повір'я про сватання можна і не звертати уваги. Зазвичай, у що віриш, то і виконується. Тому можна просто відправитися до родичів.

Якщо ж вам захочеться переодягтися в костюм, то його можна змайструвати самостійно або ж взяти напрокат. Як мінімум, зробите яскраві фотографії, як максимум, повеселитися себе і ваших сусідів.

Четверта: Одна з найголовніших традицій — посівання. У перший день Старого Нового року спочатку в будинок повинен зайти чоловік, тому дівчата ходили посівати рідше. Зерна, які розсипаючи в будинку при посівання, не можна змітати віником або викидати, їх треба акуратно зібрати. Вважається, що вони приносять у дім щастя і великий урожай. Господарі змішували зерна з тими, які саджали в землю.

Наш варіант: Щедрувати і посівати точно так само весело як і колядувати на Різдво. Можна походити по сусідах, красиво вбратися і поспівати щедрівки:

1. Щедрик, щедрик, щедрівочка,

Прилетіла ластівочка,

Стала Собі щебетаті,

Господаря віклікаті:

— Вийди, вийди, господарю,

Подивися на кошару,

Там овечки покотились,

А ягнічкі народились.

В тобі товар весь хороший,

Будеш мати мірку грошей.

Хоч НЕ гроші, то полова,

У тебе жінка чорноброва.

Щедрик, щедрик, щедрівочка,

Прилетіла ластівочка.

2. щедрівочка щедрували,

До віконця припадала.

Що ти тітко напекла,

Неси нам до вікна,

Чи вареник, чи пиріг

Неси нам за поріг.

Щедрик, Ведрику, дайте вареник,

З грошима пироги,

Здоровенькі були …

П'ята: Поворожити в Старий Новий рік — було обов'язковим, особливо у дівчат. Ніч з 13 на 14 січня вважається однією з найбільш підходящих для того, щоб дізнатися ім'я судженого і заглянути в своє майбутнє.

Наш варіант: Одне з головних гідний в це свято — на судженого. Більш сучасний і досить простий варіант за допомогою свого смартфона: копіюємо чоловічі імена з інтернету і проганяє через random.org. Яке ім'я випаде — так зватимуть вашого майбутнього чоловіка. Якщо ж хочете більш атмосферного процесу — можна гадати на папірцях, написавши чоловічі імена і поклавши їх під подушку. Вранці необхідно витягнути одне ім'я. Вважається, що так зватимуть майбутнього чоловіка.

Також поворожити за допомогою телефону можна і на події, які вас чекають в цьому році. Напишіть їх собі на папірці або в нотатках телефону, прономеруйте кожне і виженете номера через той же сайт random.org.


Що не можна робити в Старий Новий рік


1. Не затівати грандіозне прибирання 13 січня, так як вважається, що в цей день з квартири можна винести своє благополуччя.

2. Не рекомендується брати гроші в борг, і відмовитися від підрахунку дрібних монет.

3. Під час тосту варто відмовитися від вживання частки "не", тільки так все, чого ви бажаєте, здійсниться.

4. В цей день не можна бути в темній, старої або брудному одязі.

5. Не виносьте в цей вечір з дому сміття.

Обговорити цю новину можна на нашій сторінці в Facebook .

Всі новини доступні в нашому каналі Telegram , Viber або в Twitter .

Повідомляє Вгороде