Рубрики
События

А у них є: 14 еко-ідей, які втілили в інших країнах, а в Україні поки немає

"Якщо я не помиляюся, це винахід в майбутньому зіграє важливу роль". Так винахідник пластика, Лео Бакеланда, написав у щоденнику про своє творіння в 1907 році. І він не помилився. Уже через 10-15 років пластик стали використовувати в усьому світі.

Але до початку 21 століття цей полімер став глобальною проблемою. З 2000 року його призначили стільки ж, скільки за всі попередні роки разом узяті. У 2016 році обсяг світового виробництва склав 396 мільйонів тонн, що становить 53 кілограми на душу населення планети.

Зараз люди починають усвідомлювати масштаби трагедії і придумують різні ноу-хау, яких Україні поки що не вистачає. Vgorode зібрав добірку еко-рішень різних країн.


Шампуні і гелі для душу на розлив


У Чехії супермаркети почали продавати шампуні і гелі для душу на розлив. Покупцеві потрібно купити спеціальну пластикову пляшку за 20 чеських крон (близько 0,8 євро). Машина сканує штрих-код пляшки і після цього її можна наповнити потрібним гелем або шампунем. Машина також роздрукує термін придатності, який клієнтові потрібно наклеїти на тару. Наступного разу можна прийти з цією ж пляшкою і наповнити її. Розробники стверджують, що масове використання таких машин дозволить скоротити викиди пластика на 5 тисяч тонн в рік.


Пляшки в обмін на корм для бездомних тварин


На вулицях Стамбула встановили спеціальні апарати, що видають корм і воду для собак в обмін на порожні пластикові пляшки. Їжа розрахована на бездомних тварин, яких в місті налічується понад 150 тисяч. Проект повністю незалежний від держави і носить благодійний характер. Корм для тварин оплачується грошима від продажу пластикових пляшок, які відправляються на переробку.

[Embedded content]

До речі, влітку 2019 року подібні автомати з'явилися і в Харкові. Але відмінність їх полягає в тому, що корм вони видають не за кожну пляшку, а у випадковому порядку. Крім того, корм висипається не в миску, а просто видається в пакетику.


без етикеток


Мережа німецьких супермаркетів вирішила позначати свої біопродукти інноваційним та екологічним способом. Мережеві магазини отримують овочі, позначені "татуюванням" від променя світла на продукті. Створене таким чином "тату" на овочах і фруктах не погіршує якості продуктів і дозволяє обійтися без додаткових упаковок, клею і етикеток.


Здай пляшку — отримай гроші


У Німеччині, як і в багатьох інших країнах Європи, вартість тари включена в ціну напою. Тобто, коли ви купуєте напій, то грубо кажучи залишаєте заставу за пляшку. Цей самий заставу називається Пфанд, про його наявність сповіщають цінники в магазинах і спеціальні значки на самих пляшках. Гроші за заставу можна повернути майже у всіх магазинах. Працює це так: пляшки кладуть по одній, щоб сканер міг вважати штрих-код, автомат сортує пляшки і видає чек, який можна перевести в готівку на касі. За одну пляшку можна отримати від 0,5 до 2 євро.

До речі, Міністерство регіонального розвитку повідомило, що в Україні встановлять спеціальні автомати для збору пластикових і алюмінієвих пляшок, які будуть видавати гроші або спеціальні купони в обмін на сміття. Автомати планують встановити з розрахунку один на 5 тисяч осіб. Але коли саме вони з'являться — невідомо.


Висмоктування вуглекислого газу


Неподалік від Цюріха працює підприємство, яке за допомогою установки зі спеціальними фільтрами "викачує" з атмосфери CO2. Потім він використовується для вирощування овочів, виробництва газованих напоїв. Завод щорічно видобуває з повітря 900 тонн вуглекислого газу, що еквівалентно викидам від приблизно 200 автомобілів. Як відомо, повітря, забруднене СО2, сприяє глобальному потеплінню, а також провокує різні небезпечні захворювання у людей.


їстівна упаковка


Пластикові кільця, які скріплюють упаковку з 4 або 6 банок з напоями — одна з найбільших проблем для морських мешканців. У них вони заплутують свої крила, через них помирають від задухи деформуються панцири зростаючих морських черепах.

Стартап E6PR почав виготовляти такі кільця з матеріалу, який не тільки Біорозкладаних на 100%, але і, потрапивши в море, може послужити кормом для риб і тварин.


Фритюрних масло замість бензину


З 2007 року McDonald's виробляє біопаливо з відпрацьованого рослинного масла зі своїх кухонь. Після того як масло збирають з ресторанів, його очищають і передають на заводи з переробки. Надалі паливо використовується для заправки 42% власного автопарку компанії. На такому біопаливі також працює транспорт декількох логістичних компаній Європи.


Острови зі сміття


У Токіо сміття сортують самі жителі. Керівництво по утилізації відходів займає у них 24 сторінки. Велика частина сміття в Японії спалюється, вихлопи в атмосферу ретельно очищаються перед викидом в атмосферу, а зола від згорілого сміття використовується для цементу і асфальту. Негорючий сміття дрібно подрібнюють і укладають щільними шарами, формуючи острова посеред Токійської затоки. На острові Одайба вже розташувалися престижні житлові та ділові квартали, а на споруджуваному Умі-но-Морі в 2020 році планують відкрити парк.


Замість квитка — сміття


Жителі індонезійського міста Сурабая тепер можуть заплатити за поїздку в громадському транспорті використаним пластиком, який можна здати в спеціальних пунктах утилізації на автобусних зупинках. Це полегшує сортування сміття і зменшує кількість особистих автомобілів на міських вулицях.


Вирубка лісів


Швеція — найбільший експортер лісу. Дерева тут займають більше половини території країни, і на кожне вирубане дерево висаджують 3 нових. Незважаючи на те що країна активно вирубує дерева для власних потреб і на експорт, за останні 100 років лісові активи Швеції подвоїлися і продовжують зростати.


прибирання пляжів


Афроз Шах, адвокат з Мумбаї (Індія), зумів надихнути тисячі місцевих жителів на прибирання міського пляжу Версова, який був похований під купами сміття. За 86 тижнів добровольці, серед яких були і жителі нетрів, і зірки Боллівуду, зуміли очистити пляж. Незабаром туди повернулися 80 морських черепах, які не з'являлися в цій місцевості більше двох десятиліть.


веганські презервативи


Завдяки популярності екотоварів, на ринку контрацептивів з'явилася нова ніша. У звичайних презервативах крім основного компонента, латексу, використовують тваринний білок. Альтернатива — веганські презервативи. У 2015 році їх придумали Філіп Зіфер і Вальдемар Цайлер з Берліна. Презервативи роблять з екологічно чистого латексу, з рослинної мастилом і в упаковці з паперу, придатного для вторинної переробки. Німецька фірма співпрацює з дрібними фермерами в Таїланді, які вирощують каучукові дерева, не застосовуючи пестицидів. Ціна таких контрацептивів трохи вище, але користуються вони більшим попитом. Упаковка з семи веганських презервативів — 6 євро, а упаковка з восьми звичайних презервативів — 5 євро.


незвичайні кросівки


Нідерландські компанії розробили кросівки Gumshoe, підошву яких зробили з жувальної гумки. Жуйку для переробки зібрали прямо на вулицях Амстердама.

Щорічно на вулицях міста випльовують близько 1,5 мільйона кілограмів жувальної гумки, а місцева влада витрачає мільйони євро на прибирання. З переробленої жуйки отримали синтетичний каучук. Його переправляють на підприємство Gumdrop у вигляді гранул і там переплавляють на підошву. Такий матеріал, запевняють розробники, настільки ж міцний, як і звичайний каучук. На чотири пари підошов пішло близько кілограма жуйки. Верхня частина кросівок зроблена зі шкіри.


Контейнери для сортування сміття


По всій Європі і в США через кожні 100-200 метрів вулиці і у всіх дворах, ви побачите по 4-5 контейнерів для сортування сміття. Два — для побутових відходів і відходів гігієни, третій — для органіки (відходів від продуктів), четвертий — для пластику, п'ятий — для медичних відходів і шостий — для жерсті.

Так європейці та американці борються з відходами, які в можуть виявитися на звалищах або в океані. Наприклад, в Іспанії, в автономному співтоваристві Каталонія, переробляють близько 40% виробленого сміття. Якщо ж говорити про всю Іспанію — вторинна переробка досягає приблизно 66%. Щоб домогтися такого результату, програму по сортуванню сміття тут запустили ще на початку 90-х.

У київських дворах теж іноді можна зустріти контейнери для сортування сміття, проте тільки для пластику, органіки і паперу. І, на жаль, найчастіше це лише обманний маневр, адже майже весь цей відсортоване сміття відправляється все на ті ж полігони і лежить там десятиліттями. Справжньою сортуванням і переробкою сміття займається тільки пару цивільних і приватних організацій. Зараз в Україні вторинна переробка відходів досягає всього лише 4-6% за рік (Євростат).

Обговорити цю новину можна на нашій сторінці в Facebook .

Всі новини доступні в нашому каналі Telegram , Viber або в Twitter .

Повідомляє Вгороде