Рубрики
События

Звільнення вагітних і працівники за викликом: що чекає українців з новим трудовим кодексом

Уряд підготував новий варіант трудового кодексу. як повідомляє "Znaj.ua" його планують прийняти за прискореною процедурою.

Міністр економічної політики Тимофій Милованов заявив, що влада готується представити новий проект Трудового кодексу через кілька місяців.

Офіційно його текст ще не опублікований на сайті Мінсоцполітики. Але відомо, що в планах уряду — урізати лікарняні і переглянути відпустки, а також спростити процедуру звільнення людей, в тому числі і пільгових категорій — вагітних і матерів у декретній відпустці, а також працівників передпенсійного і пенсійного віку, людей з інвалідністю і не тільки .


звільнення


Новий кодекс не передбачає такої підстави звільнення, як скорочення штату працівників. Роботодавець має право звільнити кого хоче і коли хоче без пояснення причин. Варто відзначити, що працівника повинні письмово повідомити про звільнення за конкретний термін (від 15 до 90 днів), який залежить від його стажу на підприємстві.


Працівники за викликом


Стаття 22 Трудового кодексу вводить новий вид трудових договорів — з не фіксованим робочим часом. Так співробітник працює не по конкретному графіку, а тоді, коли його викликають. Відзначається, що його можуть викликати як понад 40-годинній тижневій норми, так і менше, проте видають зарплату строго за відпрацьований час. Якщо співробітника не викликають на роботу протягом 30 днів, то він отримує зарплату як за 8 годин відпрацьованих годин.


профспілки


Перехідні положення проекту передбачають скасування Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності". Також сам кодекс не містить ніяких прав профспілок. Таким чином, роботодавець повинен консультуватися з ними з питань встановлення робочого часу та системи оплати праці. Узгодження норм праці та звільнень з профспілками не передбачено.


Випробувальний термін


Перелік звільнених від випробувального терміну категорій скорочений з 13 до 5. Випробування будуть проходити матері з дітьми до 3 років, переселенці, колишні військовослужбовці.


термінові договору


Стаття 18 проекту розширює можливості роботодавцю впроваджувати трудові відносини на конкретний термін, в результаті якого створюються умови для менш стабільної зайнятості. Це буде можливо за професіями, які не тільки передбачені законом, але і внесені до колективного договору.


материнство


У новому Трудовому кодексі відсутні заборони на звільнення жінок з дітьми у віці до 3 років, а також одиноких матерів з дитиною (до 14 років). Жінки можуть користуватися захистом від звільнення тільки в період вагітності і пологів (70 днів до і 56 днів після пологів). Допускається залучення до роботи вночі і понаднормово жінок з дітьми без їх згоди. Працюючі мами втратять право на додаткову оплачувану відпустку.


міжнародні зобов'язання


Експерти вже оцінили цей проект як такий, що порушує цілий ряд конвенцій Міжнародної організації праці, зокрема щодо пріоритету стабільної зайнятості, необхідності достатніх підстав для звільнення, а також прав профоб'єднань.

Такі норми можуть стати підставою, щоб дешевше звільняти велика кількість працівників без зайвих судових витрат, а також боротися з зародженням реального профспілкового руху.

Але ефект може бути протилежним очікуваному. Номінальна відсутність прав може вивести соціальну ситуацію з рівноваги і підштовхнути працівників до самоорганізації і відвоювання трудових прав.

Повідомляє Вгороде