Рубрики
События

Знову громадянин: як відновити втрачений або вкрадений паспорт

У житті може трапитися всяке, і втрата документів — не рідкість. Що робити, якщо ви втратили паспорт або його у вас вкрали? Ситуацію можна виправити, Vgorode підкаже як відновити паспорт, куди звернутися і скільки буде коштувати новий український паспорт.


Втрата або крадіжка паспорта: кому повідомити


І втрата, і крадіжка основного документа громадянина в Україні відбувається щодня. Наприклад, з проханням відновити паспорт, в міграційну службу кожного району столиці (паспортний стіл) щодня звертаються 4-5 осіб. При цьому людей в буквальному сенсі охоплює паніка, адже велика ймовірність того, що чужим документом можуть скористатися шахраї.

Якщо паспорт вкрадений, то про це треба повідомити в правоохоронні органи, написавши відповідну заяву. Необхідно прийти в місцеве відділення поліції і письмово викласти за яких обставин був вкрадений документ. Далі, людині повідомляють дату видачі постанови про порушення кримінальної справи за фактом крадіжки або постанова про відмову в діловодстві. Згідно із законодавством, це повинно відбутися протягом 10 днів.

Якщо паспорт загублений, то раніше було необхідно подати в будь-яку газету оголошення про визнання документа недійсним. Сьогодні це робити не обов'язково.

Далі, щоб отримати новий паспорт громадянина України, треба звернутися в міграційну службу (ДМС).


Процедура відновлення паспорта, необхідні документи


Людині, у якого вкрадений або загублений паспорт старого зразка у вигляді синьої книжечки, необхідно прийти виключно в ГМС за місцем реєстрації. У разі необхідності відновлення паспорта нового зразка у вигляді ID-карти, звернутися можна в ГМС навіть за місцем фактичного проживання.

Сьогодні замість старого паспорта можна оформити тільки ID-карту. Вони прийшли на зміну традиційним паперовим паспортами 1 листопада 2016 року, але оформляли їх паралельно з синіми паспортами-книжками. Починаючи з квітня 2018 року, в Україні припинили друк паспортів-книжок. Такий документ не відповідав сучасним вимогам захисту від підробки і крадіжки особистих даних. Відмовитися від паспорта у вигляді ID-карти не можна.

ID-карта являє собою пластикову картку з електронним чіпом, в який закладена інформація про власника. Це: назва держави, назва документа, ім'я та прізвище з латинською транслітерацією, громадянство, стать, дата і місце народження, оцифроване зображення обличчя, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі, номер паспорта; дата видачі та закінчення терміну дії документа, код уповноваженого суб'єкта, який видав паспорт, оцифрована підпис власника картки. Крім того в чіпі закладена інформація, яка змінюється, наприклад, місце реєстрації, сімейний стан, інформація про дітей.

Щоб оформити ID-карту того, у кого паспорт був вкрадений або загублений, необхідно надати такі документи:

 • заяву про втрату або викрадення паспорта;
 • виписка з Єдиного реєстру досудових розслідувань (якщо паспорт був вкрадений на території України);
 • свідоцтво про народження;
 • документи, що підтверджують громадянство і що засвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження мали українське громадянство;
 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон (для осіб, які проживають за кордоном і для осіб, які отримали українське громадянство за кордоном);
 • довідка про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб (для внутрішньо переміщених осіб);
 • ідентифікаційний код або повідомлення про відмову від його прийняття;
 • довідку органу реєстрації про прописку;
 • свідоцтва про народження дітей;
 • свідоцтво про шлюб;
 • свідоцтво про зміну імені, якщо воно було змінено;
 • квитанції про оплату арбітражного збору і штрафів.

Терміни видачі ID-карти і вартість нового паспорта — 10-20 робочих днів. Стандартна заміна за 20 робочих днів обійдеться в 345 грн (126 грн — адмінпослуги, 219 грн — бланк). Термінова заміна паспорта за 10 днів буде коштувати 471 грн (252 грн — адмінпослуги, 219 грн — бланк). Іноді передбачені додаткові перевірки за матеріалами справи про втрату паспорта, тоді терміни отримання нового документа можуть зрушуватися. Варто відзначити, що ID-карту також можуть видавати центри надання адміністративних послуг (ЦНАП) і "Паспортний сервіс ДП" Документ ". Ці організації забезпечені спеціальним обладнанням для виготовлення пластикових карт. Ось тільки вартість такого документа буде вище в два рази.

За втрату / крадіжку паспорта доведеться заплатити штраф у розмірі 51 грн і держмито — ще 34 грн.

Якщо раптом старий паспорт знайшовся, випуск нового документа можна припинити або оформити ID-карту, а паспорт-книжку здати в міграційний відділ.

Новий паспорт забирають протягом 3 місяців, а сам документ може зберігатися в Міграційної служби до 12 місяців. Якщо через рік паспорт не знайшов свого господаря, його знищують. При отриманні паспорта, людина проходить процедуру верифікації (перевірки даних, внесених в паспорт).

Повідомляє Вгороде